Easier the debt management 660x330 - آیین مقدس مدیریت!

آیین مقدس مدیریت!

Easier the debt management 300x225 - آیین مقدس مدیریت!

این داستان، کوتاه ولی معتبر است!

شرپا ها خودشون رو وقف آیین مقدس فتح اورست کردن، یعنی به افراد و کوهنوردان حرفه ای کمک میکنن تا صعود راحت تری داشته باشن؛ اغلب به دلیل تجربه ی بالا شون در صعود، کمتر باربری میکنن و در قامت یک کار بلد و فرد مسلط به مدیریت همراه سفر افراد میشن!

مدیریت کلید واژه‌ی تمام چالش های بشری همیشه بوده، رهبری عواطف شخصی تا مدیریت مالی شخصی همیشه درگیر این مفهوم بوده، یعنی چالش های شخصی، اجتماعی، مالی، شغلی و… که هر کدوم  از ما بارها و بارها درگیرش بودیم.

با مفهومی به اسم مدیریت گره خورده؛ ما به عنوان افرادی که برای اولین بار کلید واژه ی مدیریت رو سرچ میکنیم با سایت های مختلفی رو به رو میشیم که معلوم نیست تا چه حد دیتای درستی به ما منتقل میکنن!

همیشه میگن مطلبی رو ندونی بهتر از این هست که بد متوجه شده باشيدش؛ ما به عنوان دانش آموختگان مدیریت و کارآفرینی دانشگاه تهران، این کلید واژه ها رو سرچ کردیم و رسیدیم به این سایت ها و محتواي منتشر شده رو ارزیابی کردیم و به جای شما راه رو رفتیم تا بهترین راه رو به شما پبشنهاد بدیم!

با هم بریم برای آموختن درست مفهوم مدیریت:

اولین سایتی که باهاش رو به رو میشیم، ویکی پدیا هست:

از نظر ما، دید نسبی خوبی به شما میده؛ با هم بررسیش کنیم:

در همون لحظه ی ورود، شما با واژه ی رییس روبرو میشید که در عوام به جایگاه مدیریت، ریییس هم میگن و از این مطلب به سرعت بگذریم که بد آموزی داره.

مطلب در حد عمومی و تقسیم بندی خوبی داره و پیشنهاد میکنیم با همین ویکی پدیا مثل همیشه استارت بزنید، اما انتهای مطلب رو نیمه کاره رها کرده که حرجی بهش نیست، در ادامه متن تکمیل کننده ها رو اوردیم.

سایت بعدی که میبینیم، گروه آموزشی دکامی است که خودشون رو به عنوان اولین مرکز آموزش کاربردی مدیریت معرفی میکنن، بریم ببینیم چی میگن:

در کل با روند خوبی پیش میرن اما من با شدت با “مدیریت اکتسابی است اما ذاتی نه “زاویه دارم و در آخر برای جمع بندی بهش میپردازم که ما صفر و صد نیستیم، بلکه مثل یک ظرف پر از مایع تجمیعی از همه این احوالات هستیم؛ همچنین در ویدئوی یک دقیقه ای که گذاشتن، در مورد منش صحبت میکنن و اشاره میکنن که تعریف مشخصی از منش ندارند، اما میدونن که میشه با مطالعه رشد داد و ازش استفاده کرد، ما در مدیریت و کارآفرینی و حتی اقتصاد لاین مشخص نانوشته ای برای اثرات شانس، الهامات و قدرت قلب قائل هستیم، مشتاق شنیدن و یاد گرفتن مفاهیم مرتبط با منش هستم.

در ادامه به سایت متمم میرسیم، ما الان در لبه تیغ راه میریم! چرا؟ چون عشاق آقای شعبانعلی اگر بفهمن ما سایت رو بررسی کردیم چه موافق باشیم و چه مخالف گردن ما رو خواهند زد! استاد به ما امان نامه بدهید!

اگر مقالات قبلی در دو سایت قبلی رو مطالعه کرده باشید، اطلاعات تکمیلی که آقای شعبانعلی در مورد مینتزبرگ نوشتن بسیار جذاب و کامل کننده خواهد بود همچنین به درستی به قرابت بین “مدیریت و رهبری” و همچنین به آفت عدم مسئولیت پذیری اشاره کردن؛

آفتی که در زندگی شخصی ما و همچنین آفت نظام مدیریتی ما در هر سطحی سبب ابتلا به وضع الان‌مون شده؛ در ادامه به مرور مطالب قبلی پرداختند و بعد دسترسی ما رو بستن! به هر حال علم مدیریت در مفاهیم پایه ای اختصاصی هست!

هر چند ما پیشنهاد میکنم، عضویت کامل این سایت رو تهیه کنید!

بعد از محتوای سایت متمم احتیاج به افزایش دایره‌ی دانش مون داریم؛ در جستجو ها به سایت ایران مدیر میرسیم که شعار “ایران مدیر میخواهد” رو میده، قبل از بررسیش به یک گفتگو که بین من و دوستم رخ داده بپردازیم:

+این دوره ی هلث ام بی ای هم میتونه برای بچه ها جذاب باشه، چون دوره ی عملی و علمی درست و درمون نداریم.

*آره، قطعا؛ شما هر چقدر دانش بیشتری تو ظرف دانشت بریزی قطعا نتیجه ی بیشتری میگیری، چه هدفت موندن باشه چه رفتن.

+قطعا، فکر کن یه مملکتی در هاش رو ببنده و بگه سرانه ی پزشک و مهندس و… پر شده دیگه نمیخوام اما نمیگه مدیر و کارآفرین نمیخوام که! هر چی مدیر بیشتر داشته باشی و با سواد باشن بهتر هست.

*فکر کردی این ویزا های استارتاپی پس از کجا اومدن!

Software developers illustration 300x200 - آیین مقدس مدیریت!

از مطالب اولیه بگذریم چون در مطالب قبلی تکرار شده و چیز جدیدی برای ما نداره اما قسمت سبک های مدیریتی هر چند که کامل نیست مطالبش اما ذهنیت خوبی ایجاد میکنه؛ هر چند شما با خوندن این مطلب به سبک مدیریت دیکتاتور مآبانه در ارزیابی سبک خودت میرسی.

مطلب خوبشون اون لایه های مدیریت هست که بنیان تشریح سایر ساختار ها هست؛ هر چند الان سبک لایه های ساختار سازمانی عوض شده اما همچنان تفکرش رایج هست.

در ادامه به سایت یک پله بالاتر میرسیم که با مدیریت آقای آیدین نامدار هست و از قدمای علمی حوزه ی مشاوره مدیریت و شاخ و برگ هاش هستند، مطالب این سایت هم میتونه جمع بندی شده مطالب قبل باشه و تصویر مشخصی برای لایه ها و سطوح مدیریتی دارن، اگر تا اینجا مطلبی رو مطالعه نکردی، این مقاله رو ابتدا و سپس متمم رو بخونید.

در ادامه ی سفرمون برای رسیدن به قله به سایت همرو میرسیم؛ همرو به زبان ساده یک مرکز مشاوره مدیریت هست، من رویکرد مجموعه ی همرو رو خیلی دوست دارم، گزارشات سالیانه شون و…

هیچ جای کامنت دادنی باقی نذاشته اما بعضی از مطالب اگر با اینفوگرافی بیان میشد شاید بهتر بود و همچینین اینکه از مسائل مهمی صرفا با توضیح کوتاهی عبور کرده که ممکنه باعث بد آموزی و بد فهمی برای مایی که به دنبال کشف مدیریت هستیم بشه.

سایر سایت ها مطالب کپی یا جسته و گریخته دارن که ممکنه باعث گمراهی شما بشه؛ ما هم نکات تکمیلی درباره‌ی این مطالب داشته باشیم و بریم سراغ قله‌ی دیگه‌اي:

اولین مطلبی که وجود داره، ما نتیجه یک پژوهشی رو مطالعه میکردیم که این صحبت که مدیریت اکتسابی هست رو پذیرفته اما براساس پژوهش آماری و میدانی گفته بود تا حدود چهل درصد این امر، یعنی تبدیل شدن به یک مدیر کار درست با کمک ژن ها و ژنتیک رخ داده بود،

برای تفهیم بهتر این موضوع از بدن سازی مثال میزنیم، عده ای بدن چربی سازی دارن اما عده ای نع، اگر دو فرد با وزن یکسان و شرایط یکسان از نظر برنامه و تغذیه و مربی بخوان تلاش کنن اون فردی که بدن چربی سازی داره باید بیشتر تلاش کنه تا همانند رقیبش بخواد نتیجه بگیره، از این رو اثر وراثت رو نمیشه رد کرد اما دلیلی برای تلاش نکردن در جهت رشد و شکوفایی نیست،

صرفا یک فکت علمی هست، در مدیریت و کارآفرینی از این دست مسائل بسیار داریم، جلوتر با هم بهش خواهیم پرداخت و یادتون نره درگیر تفکر صفر و صدی و باینری نشید که آفت نو مدیران هست، شما در مدیریت با روح و روان و رفتار افراد درگیر هستی تا خروجی این رفتار ها به عدد و نتیجه تبدیل بشه، و ادم‌ها ظرف هایی و ترکیبی از همه‌ی این ها هستند.

خب حالا تعریف سرراست مدیریت چیه؟

ماری پارکر فلت از زنان پشیرو و پیشگام در علم مدیریت خصوصا رفتار سازمانی بوده که تعریف ما شباهت زیادی به تعریف ایشون داره، از این رو اول تعریف ماری پارکر فلت رو با هم مرور کنیم؛ ماری پارکر فلت (Mary Parker Follett) مدیریت رو این مدلی تعریف میکنن که:

“مدیریت هنر انجام دادن کار به وسیله ی دیگران است. در این معنی هر کس بتواند کارها را با استفاده از نیروی دیگران به انجام برساند مدیر است. به عبارت دیگر مدیر هماهنگ کننده و کنترل کننده فعالیت های دسته جمعی برای رسیدن به هدف مطلوب سازمان با حداکثر کارآیی می باشد.”

به کلید واژه هایی که میگه دقت کنید؛ هنر نیروی دیگران، هماهنگی، کنترل، هدف، کارآیی، از این رو ما در مدیریت با مهارت های دانشی در گیر هستیم.

تعریف ما از مدیریت :انجام دادن کار ها با و به وسیله ی دیگران!

این تعریف تمام معانی بالا رو در بر داره؛ چرا؟ چون برای انجام دادن کار باید تمام مراحلی که در بالا ازش صحبت شد رخ داده باشه تا به مرحله ی انجام برسه و وظیفه‌ی مدیر هدایت و راهبری جریان هست.

خب حالا یه تعریف درست و درمون تو دستمون داریم، بریم اخرین کلام شرپا رو هم بشنویم و بریم عمیق شیم تو مطالبی که با هم خوندیم:

مینتزبرگ میگه مدیریت یا قسمتی از مدیریت قابل آموزش دادن نیست، به چه دلیلی؟ میگن اگر کسی میخواد به سرداری برسه باید از سربازی شروع کنه! شما اگر از بهترین دانشگاه جهان هم از رشته مدیریت فارغ التحصیل شده باشی، بهت پست مدیریتی نمیدن مگر اینکه بابا تون قبلا اونجا مدیر بوده باشه! پس باید با سیستم پیوستگی آرام آرام رشد کنید و با چالش ها کنار بیایید.

از این رو باید پله به پله رشد کرد، سرعت رشد به توانایی ها و اشتیاق و عملکرد شما وابسته هست؛ در گذشته می‌گفتن که «مدیران متولد می‌شوند» اما امروزه میگن که «مدیران ساخته می‌شوند» که این جمله بر صحبت های بالا دلالت داره.

حالا از الان به سوالی که قراره در سفر بعدی بهش بپردازیم فکر کنیم: مدیریت علم هست یا هنر؟

درباره‌ی محمد رازه

محمد رازه

همچنین ببینید

03  310x165 - چک لیست تصمیم گیری

چک لیست تصمیم گیری

بارها و بارها و برای تک تک ما پیش اومده که تصمیم گرفتیم بریم سفر؛ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.