تریبون نیوز 660x330 - هرکدام از ما به وسعت ایران میتوانیم امیدزا باشیم

هرکدام از ما به وسعت ایران میتوانیم امیدزا باشیم

تریبون نیوز - هرکدام از ما به وسعت ایران میتوانیم امیدزا باشیم

گفتگوی مدیرعامل گروه سرمایه گذاری پیشگامان درباره این کسب و کار با رسانه تریبون نیوز

در این گفتگو دکتر محمدرضا زاهدی مدیر عامل و بنیانگذار گروه سرمایه گذاری پیشگامان، درباره این گروه و دلیل حضورشان در اولین نمایشگاه اپلیکیشن ۲۰۲۴ توضیحاتی ارائه کرد که در زیر میخوانید.

  • لطفا خود را معرفی کنید و درمورد فعالیت استارت‌ آپ خود توضیح بفرمائید.

 من محمدرضا زاهدی متولد ۳۱ تیرماه ۱۳۶۲ هستم. دوره کارشناسی خود را درحوزه مدیریت صنعتی و مدیریت تبلیغات و مقطع کارشناسی ارشد را در رشته کارآفرینی تحصیل کردم. در حال حاضر دانشجوی دکتری کارآفرینی از دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران هستم.

گروه سرمایه گذاری پیشگامان از سال ۱۳۹۱ سرمایه گذاری در حوزه سلامت را شروع کرد. گروه پیشگامان از یک جهت با دانشجوی پزشکی و پزشک ارتباط دارد و ما سعی کردیم نیازهای دانشجویان پزشکی و پزشکان را شناسایی و در این حوزه فعالیت کنیم. در این ۱۱ سال که با محورییت اموزش پزشکی شروع به کار کرده ایم، برای دانشجویان پزشکی و دندان پزشکی و داروسازی کشور محصولات آموزشی و کمک آموزشی تولید کرده ایم.

گروه سرمایه گذاری پیشگامان از کسب و کارهایی مثل باشگاه پزشکان ایران، چاپ پیشگامان، نشر پیشگامان، استودیو پیشگامان، پیشگامان اکسپرس تشکیل شده است که

 80 درصد سود این فعالیت در پیشگامان ونچرزو استارت آپ های جدید ما سرمایه گذاری میشود. با بررسی هایی که روی پیشنهادهایی که توسط دانشجویان مطرح شده است، دریافتیم که پزشکان حاضر

علاقه مند هستند یک فعالیت را برای چندین  بیمار انجام دهند و ما توانستیم با استارت آپ های سلامت این بستر را فراهم سازیم و اگر ما بتوانیم از پزشکی دیجیتال به پزشکی انلاین وارد شویم قطعا میتوانیم فضا و بستر لازم خدمت رسانی به ۸۰  میلیون نفر درایران و ۴۰۰ میلیون نفر در منطقه را داشته باشیم.

کسب و کار های ما مانند باشگاه پزشکان ایران با هدف تامین کلیه نیازهای گروه پزشکی فعالیت دارد که یک انلاین شاپ در حوزه آموزش پزشکی، تجهیزات پزشکی، البسه پزشکی، خدمات مورد نیاز تاسیس مطب، مشاوره و منتورینگ جهت مدیریت کسب و کار ، انجام امور مالی و مالیاتی و سایر خدمات مورد نیاز گروه علوم پزشکی است.

در حال حاظر ما یک اپلیکیشن در حوزه پرداخت راه اندازی کردیم به نام پیشگامان پی پیشگامان پی خرید اقساطی و دریافت وام های بدون ضامن و نوع اعتبارسنجی و اعتباردهی را فراهم میکند. نشر پیشگامان که در سال ۱۳۹۳ با هدف انتشار کتب ویژه علوم پزشکی آغاز به کار کرده و تا به امروز بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در حوزه های پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی منتشر کرده است که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفته است. کتب منتشره توسط این نشر عبارتند از مجموعه کتب سیب سبز ، ژلوفن ، دکتر پیرحاجی و غیره…

گروه پیشگامان در سال ۱۳۹۵ سرمایه گذاری بر روی صنعت چاپ را به عنوان اولین سرمایه گذاری خارج از صنعت سلامت به انجام رساند و برند چاپ پیشگامان را تاسیس کرد.

 در ابتدا این مجموعه جهت انجام امور چاپی گروه به کار گرفته می شد و در ادامه مسیر با توسعه این واحد چاپی، مجموعه چاپ سنتر در دل چاپ پیشگامان تاسیس شد که به صورت انلاین درخواست چاپ مشتریان را انجام می دهد.

 در حال حاضر خیلی از برند های انتشاراتی کشور مشتری چاپ سنتر می باشند.

دومین سرمایه گذاری غیر سلامت گروه پیشگامان در سال ۱۳۹۸ به ایجاد یک مجموعه لجستیک ویژه برای بسته بندی و ارسال مرسولات مرتبط می شود. پیشگامان اکسپرس در فعالیت ۴ ساله بیش از ۲۰۰ هزار بسته را به صورت پستی و  پیک درون شهری ارسال نموده است.

استودیو پیشگامان نیز واحد تولید محتوای دیجیتالی گروه سرمایه گذاری پیشگامان است که در سال ۱۴۰۰ با توجه به نیاز دیگر واحدها جهت تولید و ضبط محتوای ویدیویی و آنلاین با تجهیزات بروز تاسیس گردیده است. این استودیو دارای محیطی آکوستیک، پرده کروماکی در ۳ طرح، تجهیزات کامل نورپردازی، تجهیزات صدابرداری، دوربین فیلمبرداری، اتاق گریم، فضای انتظار و تیم حرفه ای تدوین است و این استودیو آماده پذیرفتن سفارش از دیگر کسب و کار هاست.

در حوزه سلامت دیجیتال هم اپلیکیشنی به اسم طبیبانه راه اندازی کرده ایم که گروه هدف ما افراد دیابتی هستند .فعلا هدف ما برای سالمندان و کسانی است که بیماری مزمن دارند که تقریبا ۵ میلیون نفر بیمار دیابتی داریم و ۵ میلیون نفر هم از بیماری خودشان اطلاعی ندارند که دلیل اصلی آن هم لایف استایل بد مردم خواهد بود. پزشکان فرصت مشاوره دادن به بیماران دیابتی را ندارند و ما این بستر را فراهم کردیم تا این آموزش ها و مشاوره ها را به شکل ویدیو در استدیو تولید کنیم و به صورت رایگان برای مخاطبینمان ارسال کنیم و به این شکل بیماران دیابتی ما به این محتواها دسترسی خواهند داشت.

در بررسی ها متوجه شدیم بیش از ۵۰ درصد مراجعه بیماران به پزشک متخصص جهت تجدید نسخه است که با پزشکی دیجیتال میتوان این رفت و آمد را کم کرد.

  • با توجه به توضیحاتی که دادید چند مورد کسب و کار و اپلیکیشن دارید؟

ما با ۷ کسب کار و۵ اپلیکیشن دایر، در این نمایشگاه شرکت کرده ایم و بقیه کسب و کارهای ما هم در برنامه توسعه ما هستند.

  • با توجه به تعداد کسب و کارهایی و تعداد اپلیکیشن های که داشتید بفرمایید شما در این مسیر با چه چالش ها و مشکلاتی برخوردید؟

مهمترین چالش ما در حال حاضر منابع انسانی است. واقعا پیدا کردن یک نفر، یک تیم و گروه که طبق زمان بندی، برنامه درستی تحویل بدهند بسیار دشوار است در حال حاظر با رفتن و مهاجرت نیروهای متخصص چالش برای ما خیلی جدی تر خواهد بود،

در حوزه تبلیغ و دیجیتال مارکتینگ هم چالش های فراوانی داریم. خیلی از شرکت ها و مجموعه های بزرگ که برند قوی تری دارند حقوق های بالاتری میپردازند و هزینه را برای ما که کوچیک ترهستیم دشوار میکنند.

موضوع سوم و چالش دیگر ما بستر اینترنت و و فناوری و تکنولوژی است. زمانی که سرعت اینترنت کم باشد و ما فایلی را بخواهیم بارگزاری کنیم زمان بیشتری را باید بگذاریم و زمان هایی قطعی اینترنت هم برای اپلیکیشن مشکل ساز خواهد بود.

چالش بزرگ دیگرما، پایین بودن سطح سواد جامعه در حوزه اپلیکیشن هاست. در بعضی  موارد نمیتوانیم از امکانات اپلیکیشن استفاده کنیم زیرا مخاطبین ما این بستر را ندارند مخصوصا زمانی که ما این خدمات را به سالمندان ارائه میدهیم که در این حالت نیاز به اپراتور پشتیبان است و ما این شرایط را فراهم کرده ایم.

  • فکر میکنید تا سال آینده نمایشگاه اپکس گروه سرمایه گذاری پیشگامان در چه جایگاهی خواهد بود؟

در حال حاظر پیشنهاد اپلیکیشن و کسب و کار و استارت آپ زیاد است ما چندین مورد پروژه در دست اقدام داریم که در نظر داریم در سال ۱۴۰۳ به اجرا برسانیم. بحث رشد اپلیکیشن دیجیتال سلامت است که بر روی آن کار میکنیم. بحث پرداخت یارها و مدل های مختلف پرداخت یار را برنامه ریزی میکنیم که  کمکی برای جامعه پزشکی باشند. واقعیت این است ما اگر بتوانیم تمام خدمات را در زمینه اپ ها ببریم مخاطب دیگر در این ترافیک بیرون نیست و حتی  برنامه هایی داریم که در زمینه هوم ویزیت و هوم کت فعالیت کنیم. تلاش من برای سال اینده رسیدن به ۱۰ کسب و کار است.

  • بعنوان کلام آخر چه سخنی دارید؟

 در ابتدا که این نمایشگاه را انتخاب کردیم  خیلی از دوستان گفتند جایی که امید نیست چرا باید حرکت کرد، ولی به نظر من، هرکدام از ما به وسعت ایران میتوانیم امیدزا باشیم. من شخصا در این ۲۰ سال گذشته تلاش کردم که مسئله جوانی و کارآفرینی را به هم متصل کنم.

در تیم ما از دهه ۵۰ تا ۸۰ فعالیت دارند. این گستردگی و اهمیت به جوانان همیشه به من انرژی و لذت کار کردن داده است. ما در کسب و کار یک چیزی داریم به اسم تاب اوری و باید تلاش کنیم برای ماندن، اینجا کشورماست و باید کشور خود را بسازیم.

درباره‌ی محدثه محمدپور

همچنین ببینید

جوان 3 310x165 - پیام تبریک مدیرعامل گروه سرمایه گذاری پیشگامان به مناسبت روز جوان

پیام تبریک مدیرعامل گروه سرمایه گذاری پیشگامان به مناسبت روز جوان

پیام تبریک مدیرعامل گروه سرمایه گذاری پیشگامان به مناسبت روز جوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.