455 660x330 - هدفگذاری و مدیریت زمان به سبک برایان تریسی

هدفگذاری و مدیریت زمان به سبک برایان تریسی

ما نمی توانیم حس شادی عمیقی داشته باشیم مگر که احساس کنیم در حال حرکت به سوی هدفی و بدست آوردن چیزی که می خواهیم هستیم.

اگر کسی برای موفقیتش از قبل آماده نشود، زمانی که فرصت بزرگ فرا می رسد مثل احمق ها به نظر می آید. شاید این را شنیده اید که می گویند: شانس زمانی اتفاق می افتد که آمادگی و فرصت با هم رخ دهند. شما فقط زمانی می توانید از هر فرصتی سود ببرید که برای موفقیت تان آماده باشید.

در اینجا، تکنیک ۱۲ مرحله ای هدف گذاری به روش برایان تریسی معرفی می گردد.

۱. تصمیم بگیرید که دقیقاً در هر قسمت از زندگیتان چه می خواهید؟
این کار بلافاصله شما را از ۸۰ تا ۹۰ درصد جدا می کند. مهمترین کلمه ای که من در علم موفقیت پیدا کردم “شفافیت” است. افراد موفق در مورد چیزی که می خواهند خیلی شفاف و روشن هستند. طی تجربه و تحقیقات، به من ثابت شده است که هر چه شفافیت و روشنی بیشتر داشته باشید سریعتر هدف مطلوب وارد زندگیتان می شود و منابع لازم برای بدست آوردنش را خواهید یافت.


برای تعیین این که دقیقاًچه می خواهید، روشی وجود دارد که “ایده آل سازی”  نامیده می شود .شما ابتدا باید در ذهن خود زندگی دلخواه تان را ایده آل و کامل و بی نقص فرض کنید. زندگیتان را در چهار زمینه ی اصلی کاملاً ایده آل فرض کنید: درآمد، خانواده، سلامتی، سرمایه خالص.

باید ابتدا ترس ها و محدودیت هایی را که در ذهن خود ایجاد کرده اید را کنار بگذارید. ترس از این که به هدفتان نرسید چیزی است که ما به آن باور محدودیت های شخصی می گوییم. باور به محدودیت های شخصی یک مانع ذهنی است و واقعی نیستند.

شما برای کنار گذاشتن این باورهای محدود کننده باید ابتدا سوالات زیر را از خود بپرسید:

۱. اگر من هیچ محدودیتی نداشتم چه اهدافی را برای خودم انتخاب می کردم؟
۲. اگر بتوانم زندگی بی نقص را خلق کنم آن زندگی چه شکلی خواهد بود؟
۳. اگر پول برای من مساله ای نباشد چه هدفی را دنبال می کنم؟

یک تکنیک برای مشخص کردن اهداف واقعی و شناسایی خواسته قلبی شما وجود دارد که تکنیکی بسیار دقیق و معتبر است. این تکنیک به این صورت است که باید سه هدفی را که از صمیم قلب می خواهید به آن دست یابید را در کمتر از ۳۰ ثانیه بنویسید، بدون اینکه فکر کنید.


در واقع، باید قلم و کاغذی را بردارید و بدون اینکه ذهن شما فرصت داشته باشد که اهداف را تجزیه و تحلیل کند آن ها  را بر روی کاغذ بیاورید.
چرا این کار لازم است در کمتر از ۳۰ ثانیه  انجام شود؟ زیرا در صورتی که به ذهن فرصت داده شود، به اهداف و خواسته های قلبی ما بر چسب های مختلفی می زند مانند: خواسته و هدف منطقی، غیرمنطقی، دست یافتنی، دست نیافتی، ممکن، غیر ممکن، ارزشمند، ناچیز، بزرگ، کوچک و یا صدها بر چسب دیگر.


در واقع این بر چسب ها ناشی از همان باورهای محدود کننده ذهن ماست و اگر در تله این باورهای محدود کننده گرفتار شویم، در همان گام اول هدف گذاری متوقف می شویم و یا اهدافی را برای خود مشخص می کنیم که خواسته های قلبی و رویاهای واقعی ما برچسب هایی مانند: غیر ممکن، بی ارزش و….زده باشد و در نتیجه ما را از انتخاب آن خواسته های قلبی به عنوان اهداف اصلی مان منصرف کرده باشد.

سه مورد از مهم ترین اهدافتان در زندگی را همین الان بنویسید. هر چیزی که بلافاصله نوشته اید. نشان دهنده چیزی است که واقعا در زندگیتان می خواهید. جواب هایی که در این ۳۰ ثانیه نوشتید بسیار دقیق تر از حالتی است.که چندین ساعت وقت بگذارید.

۲. تمام اهداف و خواسته های خود را باید مکتوب کنید.
وقتی که اهدافتان را تمیز و واضح می نویسید آنها یک قدرت از خودشان در ذهنتان ایجاد می کنند. چون وقتی شروع به نوشتن کنید، یک ارتباط باور نکردنی بین ذهن و دست به وجود می آید. وقتی که یک هدف را می نویسید شما درگیر چیزی به اسم “چرخه فعالیت عصب ها” می شوید. قدرت  تصورتان، شنیداری تان و جنبشی تان را فعال می کنید.

هر آنچه که شما می نویسید مستقیماً در ضمیر ناخودآگاهتان برنامه ریزی می شود و ضمیر ناخود آگاه ۲۴ ساعت شبانه روز شروع به کار کردن روی آن می کند.


اهداف شما باید “شفاف” ، “خاص” با  “جزئیات” و “قابل اندازه گیری” باشند. آلبرت انشیتن می گوید: اهداف شما باید خیلی شفاف باشند. بطوری که یک بچه ۶ ساله به وضوح آنرا متوجه شود. و بتواند برای یک کودک ۶ ساله دیگر توضیح دهد.
به همین دلیل است که شما هرگز نباید بگویید که خوب، اهداف من این هستند که خوشحال، پولدار، و معروف باشم. یا شخصی خوب را ملاقات کنم. اینها هدف نیستند. اینها تنها خیال بافی هستند.

درباره‌ی محدثه محمدپور

همچنین ببینید

finger pressing digital magnifier 310x165 - راه موفقیت از زبان گوگل

راه موفقیت از زبان گوگل

خیلی‌ها فکر می‌کنند که شرکت گوگل همانند باشگاه‌های معروف انگلیسی که بازیکن‌های مطرح را جذب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.